واژه سانتیمانتالیسم من را یاد آن قسمت از جنایت مکافات می اندازد که صاجب خانه کاترینا ایوانونا ماجرای تصادف پدرش با گاری را تعریف می کند و کاترینا آهسته به راسکلنیکوف می گوید: زنک فکر می کند ماجرای خیلی تاثیر گذاری ست. درحالی که لازم بود پدرش فقط کمی هوش به خرج بدهد.

عکس میرحسین وقتی منتشر شد، من مجبور بودم استوری های زیادی را نگاه کنم. پست های زیادی را رد کنم. توییت های زیاد را هی بزنم که بیاید پایین. همه آن آدم ها لازم بود کمی عقب بروند و بیشتر بی اندیشند. آن وقت می دیدند که چقدر از بیرون مضحک هستند. سانتیمانتالیسم لذت احمقانه ای دارد. آدم ها با انتشار آن عکس احساساتشان را در آن بسترِ شاید کم تر از بیست و چهار ساعت تقویت می کردند و از آن لذت می بردند. برای این عمل هدفی جز رسیدن به این لذت پیدا می کنید؟ من چیزی به ذهنم نمی رسد!

سال پیش در جلسه نقد فیلم مستندی پخش شد مربوط به جنگ سوریه. در مستند تنها عامل جنگ در سوریه روسیه بود. ترکیه آدم خوبه مستند بود. و چند صحنه تاثیر گذار توی مستند چپانده بودند که باعث شد چند نفری به خاطر گریه از سالن بروند بیرون. اما آن وسط یک نفر با صدای بلند داد زد این دروغ است. من به خاطر دروغ احساساتی نمی شوم. برای دروغ اشک نمیریزم. اندیشه اجازه نمی دهد.

واقعیت این است که اتفاقا هرچه بیشتر فکر کنیم کمتر تحت تاثیر قرار می گیریم. نمیدانم این ماجرا که هرچیز احساساتمان را برانگیخت حتما چیز ارزشمندی ست از کجا توی ذهنمان گنجانده شده. ارزشمند و درست. ولی اتفاقا هرچقدر بیشتر بی اندیشیم کمتر درگیر احساسات می شویم. درواقع بیشتر دغدغه مند می شویم تا احساساتی. 

من عاشق لذت ناشی از سانتیمانتالیسم بودم. عاشق تحت تاثیر بودن. عاشق اینکه آدم ها خوشحال یا ناراحتم کنند. که از همه چیز برای رسیدن به این لذت استفاده کنم. ولی باید این عشق را ترک کرد. خطرناک است. میفهمم که آدم چیز بزرگی را در دنیا از دست می دهد. اما، وقتی به این فکر میکنم که در صورت ترک این عشق و اندیشیدن زیاد و اهمیت ندادن به احساسات لحظه ای، چیزهای خیلی خیلی خیلی خیلی کمی قرار است مرا تحت تاثیر قرار بدهد، ولی می توانم به آن چیزهای کم مطمئن باشم. که آن ها حقیقی هستند، و هدفی مثل لذت بردن آن ها را قوی نمی کند.  که آن ها ذاتا قوی هستند. میتوانم مطمئن باشم که اگر از بیرون به خودم نگاه کنم، برای تاثیری که گرفته ام، مضحک به نظر نخواهم رسید.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

1000پا شباهنگ صدف خرید کارتن اسباب کشی خودرو فروشگاه صنایع چوبی چوبکار دنیا از نگاه کودکان محقق و پژوهشگر طب توریست یاب ساوه و ساوجی ها